środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

95. rocznica powrotu Lidzbarka do Polski

2015-01-24 09:35:56 (ost. akt: 2015-01-24 10:01:48)

Autor zdjęcia: Zygmunt Mężykowski

18 stycznia Lidzbark obchodził 95. rocznicę powrotu do Polski. Tego dnia Miejsko Gminny Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców Lidzbarka na spektakl ,,SYMBOLE” oraz OPERETKĘ OPERUS ARTE.

Dyrektor MGOK Zbigniew Śliwka powitał wszystkich przybyłych na uroczystość i poprosił o zabranie głosu burmistrza Lidzbarka Macieja Sitarka.

„Szanowni państwo spotykamy się dzisiaj w dniu wyjątkowym. To właśnie 18 stycznia 2015 r. obchodzimy 95. rocznicę powrotu Lidzbarka do Polski. W dniu dzisiejszym składamy hołd naszym przodkom. To dzięki ich umiłowaniu ojczyzny my wszyscy możemy cieszyć się wolnością, cieszyć się niepodległością naszego pięknego miasta”. Tymi słowami powitał wszystkich przybyłych na uroczystość burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek i poprosił o rys historyczny dr Michała Dzimirę.
- 18 stycznia 1920r. to jedna z najważniejszych dat w historii Lidzbarka i okolic. Wówczas to, po 148 latach rządów pruskich, Lidzbark powrócił do II Rzeczpospolitej. Pamiętajmy też o tych, którzy zginęli w walkach o niepodległość Polski. Dzięki ich postawie, my dzisiaj możemy żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Zróbmy też wszystko, abyśmy byli solidarni i mieli wspólne cele, bo tylko wówczas Polaków stać na dzieła piękne i niepowtarzalne. Zróbmy też wszystko, żeby nasza „mała ojczyzna - Lidzbark rozwijała się jak najlepiej, aby wszystkim nam żyło się tu dobrze” - powiedział Michał Dzimira

Spektakl historyczny "Symbole" opowiada historię orła białego, polskiej flagi i Mazurka Dąbrowskiego. Przez poszczególne wieki i epoki historyczne symbole narodowe charakteryzowały istnienie narodu i państwa polskiego. Zawsze w dniach zwycięstw i klęsk stanowiły nienaruszalną relikwię, przemawiały silnie do uczuć patriotycznych i obywatelskich Polaka, pobudzały do działania w imię sprawy narodowej. Godło, flaga, hymn to symbol Polski niepodległej wolnej, to także Lidzbark - wolny, niepodległy, polski. Autorkami spektaklu są Anna Wasielewska i Iwona Kalinowska. Udział w nim wzięły: grupa teatralna z LO im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku i grupa teatralna z MGOK w Lidzbarku.

Ostatnim punktem programu był występ artystów operetki OPERUS ART.
Paweł Wytrążek - tenor, doktorant Akademii Muzycznej w Łodzi, Dorota Makulec - sopran, doktorantka Akademii Muzycznej w Łodzi, Piotr Stanisław - konferansjer OPERUS ARTE, Piotr Żukowski - piano, wykładowca Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej Poznań, to skład tego młodego wspaniałego zespołu. Nawiązując do uroczystości powrotu Lidzbarka do Polski w pierwszej części swojego występu zaśpiewali kilka piosenek patriotycznych m.in.
My pierwsza brygada
Rozkwitały pąki białych róż
Przybyli ułani pod okienko
O mój rozmarynie rozwijaj się
Pierwsza Kadrowa

W drugiej części koncertu zaśpiewali o miłości…..

Usta milczą dusza śpiewa
W rytm walczyka serce śpiewa
Wielka sława to żart
Brunetki, blondynki
Przetańczyć całą noc
I wiele innych…..

Lidzbarska publiczność licznie zgromadzona w sali widowiskowej Ośrodka Kultury dobrze bawiła się włączając do wspólnego śpiewania, oklaskiwała gromkimi brawami kolejne występy artystów. Piękna muzyka, piękny śpiew, wspaniałe stroje to wszystko złożyło się na profesjonalny ponad godzinny występ. Oczywiście nie zabrakło bisu.

Zygmunt Mężykowski
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ilowo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Piękna uroczystość 95-tej rocznicy przyłączen #1645194 | 46.112.*.* 24 sty 2015 23:43

  Dziękujemy Burmistrzowi Maciejowi Sitarkowi za zorganizowanie pięknej uroczystości 95-tej rocznicy przyłączenia Działdowa do Rzeczypospolitej!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ali #1645024 | 77.112.*.* 24 sty 2015 19:57

   czy lidzbark ma ulicę o nazwie "obrońców lidzbarka welskiego"

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zawiedziomy... #1644665 | 79.187.*.* 24 sty 2015 13:20

   szkoda,że nie zauważyłem reklamy tego wydarzenie w Internecie..a może jej nie było?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages