środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Opowieści o podróżach – Izrael

2015-02-10 17:56:29 (ost. akt: 2015-02-10 18:09:14)

Autor zdjęcia: archiwum biblioteki

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Opowieści o podróżach”. Gościem specjalnym była pani Wiesława Kopiczyńska. Fotograf z zawodu i zamiłowania. Mieszkanka Brodnicy, która podróżuje po całym świecie.

Podróżniczka interesująco opowiadała o swojej wyprawie do Izraela. Kraj ten odwiedziła dwukrotnie. Podczas spotkania szeroko naszkicowała historię tego państwa, co było oczywiste, ponieważ bez znajomości przeszłości trudno zrozumieć realia tego fascynującego kraju. Szczególnym miejscem dla niej jest Jerozolima, a tam dzielnica ortodoksyjnych Żydów, Mea Szearim.

Dzielnica, która żyje własnym życiem, a jej mieszkańcy nie respektują oficjalnych kodeksów prawnych. Tu można spotkać dorosłych ortodoksów, którzy na co dzień noszą jarmułki, a od święta dodatkowo filcowe kapelusze albo lisie czapy, nawet w bardzo upalne dni. Miejsce, które przyciąga swą magiczną aurą to oczywiście Ściana Płaczu. Plac przed Ścianą Płaczu podzielony jest na 48-metrową część dla mężczyzn i 12-metrową dla kobiet. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienie ściany karteczki z prośbami do Boga, zgodnie z przekonaniem, że słowo pisane zwiększa skuteczność modlitwy.

Najbardziej nasza podróżniczka w każdej swojej wyprawie ceni bezpośredni kontakt z miejscową ludnością. To też jej fotografie głównie przedstawiają portrety ludzi i historie z nimi związane.

Na spotkanie przybyli mieszkańcy naszego miasta, a także po raz pierwszy naszą placówkę odwiedził znany mławski fotograf, regionalista pan Janusz Dębski.
Swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami z podróży do Izraela podzielił się, także pan Karol Afeltowicz, dzięki któremu nasza książnica mogła gościć panią Wiesławę Kopiczyńską.

Zapraszamy serdecznie do oglądania wystawy fotografii pani Wiesławy Kopiczyńskiej. Na kilkunastu fotografiach wspaniale oddany został klimat Izraela, głównie dzielnicy Jerozolimy – Mea Szearim. Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Biblioteki.

GODZINY OTWARCIA:
poniedziałek 11.00 - 18.00
wtorek 10.00 - 17.00
środa 11.00 - 18.00
czwartek 10.00 - 18.00
piątek 10.00 - 17.00
sobota 8.00 - 14.00
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages