Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Lidzbarscy licealiści Żołnierzom Wyklętym

2015-03-12 16:11:54 (ost. akt: 2015-03-12 17:08:06)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczestnicząc w spotkaniach poświęconych „niezłomnym w walce o wolność”.

Czytaj e-wydanie Z tej okazji w czwartek 26 lutego 2015 r. w MGOK w Lidzbarku wysłuchali m.in. wykładu pt. „Żołnierze wyklęci i ich losy” połączony z projekcją filmową, który wygłosił dr Marek Szymaniak z Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. W dalszej części spotkania licealiści zapoznali się z prezentacją na temat pierwszego w Polsce pochówku Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, który odbył się 15 lutego 2015r. w miejscowości Orłowo gm. Wydminy. Był to pogrzeb dziewięciu polskich żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którzy zginęli w walce z siłami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, NKWD i UB. Prezentację przedstawił pan Maciej Prażmo Prezes Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Czwartkowe spotkanie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubawskiej dla wszystkich mieszkańców Lidzbarka i okolic. Dla uczniów było ono niezwykłą lekcją historii, która dostarczyła im informacji na temat bohaterstwa żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pragnęli Polski wolnej od komunistycznych władz.

W szkolnych murach pierwsze klasy przygotowały we wtorek (3 marca) oddzielne spotkanie, poświęcone tej samej tematyce, z panią Ewą Rzeszutką emerytowaną nauczycielką historii w Lidzbarku Welskim, autorką książki pt. „Partyzanci znad Welu, Brynicy, Wkry i Drwęcy”. Pani Ewa Rzeszutko opowiedziała młodzieży licealnej historię zbrojnego podziemia w latach 1945-1947 na Działdowszczyźnie, ziemi lubawskiej i niewielkiej części dzisiejszego powiatu iławskiego oraz przybliżyła sylwetki i losy żołnierzy, którzy poświęcili się walce z nowym okupantem, w tym w szczególności Stanisława Balli, Pawła Nowakowskiego, Andrzeja Różyckiego, Marcjana Sarnowskiego i Franciszka Wypycha. Uczniowie również sami przygotowali prezentację multimedialną we współczesnej aranżacji o Żołnierzach Wyklętych a wcześniej wykonali plakaty upamiętniające dzień 1 marca. Udział uczniów w tak licznych spotkaniach poświęconych Żołnierzom Niezłomnym zapewne pozwoli im na dłużej zachować w ich pamięci historię tych, którzy żyli prawem wilka..

Iwona Kalinowska

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaLidzbarscy licealiści Żołnierzom Wyklętym
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zz #1707591 | 91.233.*.* 7 kwi 2015 19:42

  Ci pochowani w orłowie to czlonkowie oddziału Burego - Romualda Raisa , któremu nawet IPN wytoczył sledztwo i uznal za zbrodnie tzw. krwawy rajd po podlasiu w wyniku którego dokonano czystek etnicznych i pacyfikacji wsi zanie i zaleszany. Najmłodszy zabity (zamordowany) "komuch" miał 2 tygodnie. Wiec może ostrożnie z ta euforią i wpjaniem młodzieży regułek o "nieskazitelnosci" panów spod znaku NSZ czy NZW.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. MACIO #1688490 | 83.13.*.* 13 mar 2015 09:35

  A MOŻE ZAJMIECIE SIĘ TYM JAK SIĘ LUDZIOM ŻYJE, A NIE TYM CO BYŁO 70 LAT TEMU?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. polszczyzna #1687988 | 91.227.*.* 12 mar 2015 18:59

  "z panią Ewą Rzeszutką"?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages