Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

„Opowieści o podróżach” – Dania

2015-03-22 08:55:09 (ost. akt: 2015-03-22 13:45:00)

Autor zdjęcia: Edyta Marszak

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się już siódme spotkanie z cyklu „Opowieści o podróżach”. Na kolejną wyprawę zabrali nas państwo Teresa i Zbigniew Sieniccy.

Kierunek podróży to Dania – państwo położone w Europie Północnej, najmniejsze z państw nordyckich. Siedemdziesiąt procent powierzchni tego kraju przypada na Półwysep Jutlandzki. Reszta kraju położona jest na 406 wyspach, z czego zamieszkałych jest 79. Największe i najważniejsze wyspy to: Zelendia, Fionia, Lolland, Bornholm, Folster, Morso, Als, Langeland, Mon i Romo.

Państwo Sieniccy odwiedzili Danię w czerwcu. Znając duński klimat nie dziwiły częste opady deszczu i niezbyt wysoka temperatura. Wspólnie odbyliśmy spacer malowniczymi uliczkami Kopenhagi podziwiając historyczną i współczesną zabudowę miasta. Podziwialiśmy między innymi gmach nowej Opery Królewskiej, Bibliotekę Czarny Diament, pomnik Małej Syrenki, która jest prawdziwym symbolem Kopenhagi. Wiele emocji wzbudziła opowieść o wolnej dzielnicy Kopenhagi – Christianii, która została założona w 1971 roku przez hippisów, squatersów i anarchistów. Niektórzy uważają to osiedle za ostoję wolności i największą atrakcję Kopenhagi.

Około 60 km od stolicy Dani znajduje się Rodskile, w którym można zwiedzić Muzeum Wikingów ze świetnie zrekonstruowanymi łodziami wydobytymi z fiordu Roskilde. Mierzą one 31 metrów i mogą pomieścić nawet 100 wojowników. Niemałą atrakcją jest na pewno park rozrywki Tivoli, czy oceanarium, mieszczące, gigantyczne - 4,5 miliona litrów wody morskiej akwarium. Będąc w Danii warto wybrać się do miasta Helsingor znanego jako tło akcji sztuki teatralnej Williama Shakespeare’a „Hamlet”.

Dzięki swojemu położeniu przy wyjściu z Bałtyku na ocean jest to popularny i znany port jachtowy. Bliźniaczym miastem Helingoru jest szwedzkie miasto Helsingborg, do którego płynie się promem zaledwie 10 minut. Jednym z obowiązkowych punktów turystycznych na mapie Kopenhagi jest Muzeum Piwa Carlsberg. Muzeum znajduje się w oryginalnym browarze Old Carlsberg z 1847 roku. Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od ekspozycji kolekcji piwa z całego świata. Tu także poznajemy wszystkie etapy produkcji piwa.

Dania to piękny i malowniczy kraj, zachwyca ciekawymi i czystymi miasteczkami. Jest to jedyne chyba państwo , które może poszczycić się wieloma rodzinnymi atrakcjami. Państwo Sieniccy już po raz drugi dzieli się swoimi wrażeniami z podróży.

Edyta Marszak, MGBP w Lidzbarku


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages