Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Bo słowo pisane ma ogromną siłę, rozwija wyobraźnię

2015-06-12 22:09:12 (ost. akt: 2015-06-12 22:13:07)

Autor zdjęcia: archiwum abc

We wtorek, 9 czerwca, Krystyna Sztramska i Anna Barbara Czuraj-Struzik, poetki i członkinie Działdowskiej Kuźni Słowa, spotkały się z uczniami szkoły w Dłutowie aby przybliżyć młodszym i starszym wychowankom tej placówki piękno mowy wiązanej. Krystyna Sztramska wprowadziła dzieci klas jeden - trzy w poetycki świat baśni, Anna Barbara Czuraj-Struzik przeprowadziła warsztaty poetyckie dla młodzieży gimnazjalnej.

Spotkania zorganizowała, przy współpracy z dyrekcją szkoły i Działdowską Kuźnią Słowa, Beata Gajewska, polonistka ze szkoły w Dłutowie. Obie poetki spotkały się z niezwykle miłym i życzliwym przyjęciem tak ze strony nauczycieli jak i uczniów. Rozmowy i warsztaty poetyckie przeprowadzone zostały równolegle w dwóch kategoriach wiekowych.

Dzieci prosiły o bajkę
Krystyna Sztramska opowiedziała dzieciom o sobie i swojej pracy twórczej, a następnie przeczytała im napisany przez siebie utwór pt; Tęczowy Ptak. Dzieci słuchały baśni z ogromnym zainteresowaniem. Niektórym łzy kręciły się w oczach. Poprosiły o inne utwory. Pani Krystyna przeczytała im kilka wierszy ilustrowanych obrazkami, pisanych, jak sama wyjaśniła, dla swojej dwuletniej wnuczki Helenki i opowiedziała dzieciom o swojej miłości do Aniołów. Przeczytała też kilka wierszy im poświęconych a wydrukowanych w czasopiśmie „Anioł Stróż”.
– Myślę, że to był dobry czas tak dla mnie jak i dla dzieci – powiedziała pisarka. – Dla dzieci, ponieważ mogły poznać kogoś kto pisze specjalnie dla nich, zobaczyć jak wygląda, posłuchać, jak czyta, wchłonąć w siebie obrazy, o których mówią wiersze czy opowiadania, poczuć piękno i wzruszyć się nim. Dla mnie, bo w dziecięcych oczach i westchnieniach, w twarzach pełnych skupienia i zaciekawienia, dostrzegłam, że to moje pisanie jest ważne i potrzebne, że moje słowa trafiają do odbiorcy.

Młodzież prosiła o warsztaty poetyckie
Anna Barbara Czuraj-Struzik natomiast, o swojej twórczości rozmawiała z młodzieżą. Uczniowie drugiej i trzeciej klasy gimnazjum byli niezwykle zainteresowani tym, jak przebiega sam proces twórczy i co inspiruje artystę do pisania utworów lirycznych.
– W poezji liczy się chwila. Poezja to nic innego jak subiektywny, przesycony emocjami zapis tej chwili. To zachwyt, miłość, litość, refleksja, cierpienie lub gniew zamknięte w słowach, ujęte w kilku wersach. Bo słowo pisane ma ogromną siłę, rozwija wyobraźnię, kształtuje relacje międzyludzkie – wyjaśniła poetka, przybliżając młodzieży swój warsztat twórczy.
Następnie gimnazjaliści zainspirowani rozmową sami spróbowali swoich sił w pisaniu wierszy. Okazało się, że niektórzy z nich będą w przyszłości na tym polu mieli sporo do powiedzenia.

Kwiaty i podziękowania
Kiedy czas przeznaczony dla liryki minął, uczniowie podziękowali swoim gościom pięknymi kwiatami i mnóstwem ciepłych uśmiechów. Ze swojej strony poetki ofiarowały bibliotece szkolnej zbiory poezji przedstawicieli DKS, wśród nich znalazły się tomiki wierszy Hanny Jolanty Wiśniewskiej, Krzysztofa Tabaczki, Anny Barbaray Czuraj-Struzik, Renaty Buczyńskiej, Magdaleny Pawelskiej, Benedykta Perzyńskiego oraz proza Krystyny Sztramskiej i Franciszka Skibickiego. Książki były darem Urzędu Miasta Działdowo dla szkoły w Dłutowie.
– To naprawdę wspaniały pomysł, aby poeci i pisarze dzielili się swoją twórczością z młodymi odbiorcami. W ten sposób mogą bezpośrednio zarażać ich swoją pasją i uwrażliwiać na piękno świata – zauważyła Beata Gajewska współorganizatorka poetyckiego spotkania w Dłutowie.

abc
działdowo@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages