Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Jarmark w Lidzbarku [zdjęcia]

2015-07-06 16:09:03 (ost. akt: 2015-07-15 14:47:38)

Autor zdjęcia: Zygmunt Mężykowski

W sobotę (4 lipca) już po raz XV odbył się Lidzbarski Jarmark .W Jarmarku uczestniczyli wystawcy z terenu Miasta i Gminy Lidzbark .W trakcie jarmarku przyjezdni poznawali miejscowe tradycje, muzykę ludową, rękodzielnictwo, a przede wszystkim miejscowe kulinaria, wzbogacając miejscową tkankę o własne obyczaje.

W dorocznym Jarmarku Lidzbarskim tradycyjnie rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs na prezentację potraw i wyrobów naszego regionu w tej kategorii wystartowało 10 wystawców .
Jury w składzie; Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek, Starosta Powiatu Działdowskiego Marian Janicki. Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Dudaniec, Krzysztof Górski - mistrz pokazów kulinarnych, przyznali następujące miejsca:
I miejsce zdobyło Dłutowo Stare za potrawę „Śnieżynka z kapustą i kaszą”
II miejsce przypadło Sołectwu Bryńsk za „Pigwówkę Tereni”
III miejsce zdobyło sołectwo Zdrojek za potrawę „Bigos”

Najlepsze stoisko przygotowało Sołectwo Jamielnik,drugie w kolejności było Sołectwo Stare Dłutowo, trzecie zaś Sołectwo Bryńsk.
Oprócz wystawców biorących udział w konkursie swoje stoiska zaprezentowali lidzbarscy artyści i malarze, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Welski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Lidzbark, Stowarzyszenie Wrota Mazur, Hotel Welski, Środowiskowy Dom Samopomocy w Lidzbarku, Piekarnia- cukiernia „Szynaka” oraz piekarnia-cukiernia „Zieliński”, Spółdzielnia Mleczarska w Lidzbarku, Zakład wyrobów mięsnych „Malinowski”.

Tradycje jarmarku sięgają już czasów średniowiecznych. Jarmarki organizowano corocznie w stałych terminach, najczęściej przy okazji święta kościelnego. Przywileje świeckie i kościelne gwarantowały kupcom bezpieczeństwo osobiste i nienaruszalność mienia a miejscowe władze miały obowiązek ograniczyć na ten czas cechowy monopol sprzedaży i nadzorować prawidłowość dokonywanych transakcji (miary, wagi, ceny). Jarmarki trwały od 1-2 dni do 2 tygodni. Niekiedy na czas ten dzielono na terminy wystawiania towarów, zawierania umów i rozliczania zobowiązań. Masowy napływ kupców i klientów przyczyniał się do rozkwitu miast karczmarcznych.

Dawniej spotkania te miały także funkcje społeczne. Wypełniające się przyjezdnymi zajazdy i karczmy dawały zarobek właścicielom, którzy z kolei zatrudniali na ten czas rozmaitych parobków i „dziewki kuchenne". W okresie jarmarku zmieniało się też prawo w mieście. Zawieszano surowe przepisy ograniczające prawa handlowe „gościa” czyli kupca z innego miasta. Surowsze natomiast stawało się prawo karne, stojące na straży bezpieczeństwa wielotysięcznych tłumów. Siła oddziaływania jarmarków była tak duża, że w wielu miastach do dnia dzisiejszego pozostały tego ślady w postaci różnego rodzaju festiwali, festynów ludowych, kiermaszy.


Katarzyna Borowska


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. *** #1777000 | 178.56.*.* 16 lip 2015 12:23

    http://www.bip.plosnica.pl/?a=2424

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages