Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Dwadzieścia bocianich gniazd z okazji dwudziestolecia Welskiego Parku Krajobrazowego


2016-03-16 16:12:54 (ost. akt: 2016-03-16 14:15:53)

Autor zdjęcia: nadesłał Marcin Modrzewski

Ochrona i monitoring bociana białego to jedno z zadań, którym Welski Park zajmuje się od chwili jego utworzenia. Coroczny monitoring zasiedlenia poszczególnych gniazd umożliwia ocenę stanu populacji oraz jej zmienność na przestrzeni lat.

— W trakcie monitoringu oceniany jest również stan techniczny gniazda, jego wysokość i orientacyjny ciężar — mówi Marcin Modrzewski z WPK. — Teren parku patrolowany jest pod kątem wykrywania nowych, jeszcze niezinwentaryzowanych gniazd, które często budowane są bezpośrednio na liniach energetycznych. Tak wybudowane gniazdo stanowi duże zagrożenie zarówno dla samych bocianów jak i funkcjonowania linii energetycznych.

Pracownicy parku zinwentaryzowali teren czterech gmin pod kątem występowania gniazd, których stan techniczny mógłby zagrażać bocianom w najbliższym sezonie lęgowym.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2015 r na realizację projektu „Czynna ochrona przyrody na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego” zakupiono 28 metalowych platform, które będą stanowić stabilną podstawę pod gniazda.

— Dzięki porozumieniu, które zostało zawarte pomiędzy Welskim Parkiem Krajobrazowym i Grupą Energa-Operator we wskazanych przez nas miejscach wymieniono platformy w złym stanie technicznym oraz przeniesiono na platformy gniazda posadowione bezpośrednio na liniach energetycznych — dodaje pan Marcin. — Montaż 20 platform zbiegł się z obchodami 20-lecia utworzenia Welskiego Parku Krajobrazowego, nie pozostaje nam nic innego jak tylko oczekiwać na zasiedlenie nowych platform przez boćki.
Serdecznie dziękujemy Grupie Energa-Operator za zrozumienie i pomoc w realizacji projektu.


mczCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lwe #1955680 | 185.122.*.* 17 mar 2016 09:50

  Ochrona bociana to jedno ale ochrona i bezpieczeństwo montera w koszu podnośnika do drugie - brak szelek bezpieczeństwa wolna amerykanka.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bb #1955326 | 79.187.*.* 16 mar 2016 20:03

  szkoda,że na ul.Lipowej komuś przeszkadzały ...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages