Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Biblioteka inspiruje

2016-05-17 20:22:05 (ost. akt: 2016-05-17 19:31:40)

Autor zdjęcia: Edyta Marszak

W dniach 8-15 maja odbył się XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek ph. "Biblioteka inspiruje". W tym czasie biblioteki w całym kraju organizowały szereg imprez, mających na celu zwiększenie zainteresowania książką, popularyzację wiedzy o zasobach bibliotek i ofercie edukacyjno-kulturalnej.

W lidzbarskiej książnicy w tym wyjątkowym dla bibliotek Tygodniu odbył się szereg różnorodnych spotkań. XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek rozpoczęto od odwiedzin grup przedszkolnych z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku. Dzieci zwiedzały bibliotekę i poznawały księgozbiór. Dowiedziały się jakie ciekawe książki znajdują się w bibliotece, co trzeba zrobić żeby zostać użytkownikiem biblioteki i co interesującego można robić w bibliotece.

W tym samym dniu grupa chętnych dzieci wzięła udział w zajęciach "Dzieci tworzą". W czasie których poznawano różne aplikacje na tablet, które pozwalają tworzyć i rozwijać kreatywność młodych ludzi. W drugim dniu bibliotecznego święta odbyło się gminne dyktando o tytuł "Małego Mistrza Ortografii 2016". Uczniowie szkół podstawowych z Lidzbarka, Słupa i Kiełpin zmierzyli się z tekstem najeżonym różnymi pułapkami ortograficznymi.

W samo południe chętni uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej w Lidzbarku poznawali tabletowe aplikacje, które uczą i rozwijają logiczne myślenie. Po południu zaś seniorzy brali udział w zajęciach edukacyjnych „Mobilny senior” i dowiedzieli się po co człowiekowi tablet.

W środę odbyło się kolejne spotkanie Klubu Malucha „Sówka” i warsztaty malarskie „Świat akwareli”.
W czwartkowy poranek gościem biblioteki był Paweł Beręsewicz - znany polski autor książek dla dzieci i młodzieży. Na spotkanie licznie przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lidzbarku, którzy aktywnie uczestniczyli w literackich wyzwaniach przygotowanych przez autora.

W Tygodniu Bibliotek odbył się również XI gminny konkurs recytatorski poezji dziecięcej "Recytować każdy może" dla uczniów klas "0" szkół podstawowych i przedszkoli miasta i gminy Lidzbark . Do konkursu przystąpili reprezentanci Szkoły Podstawowej w Bryńsku, Dłutowie, Słupie, Wąpiersku, Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku i Niepublicznego Przedszkola "Bajkowy Zakątek" w Lidzbarku.

Wszyscy starannie przygotowani. I miejsce zdobył Piotr Jurkiewicz, II Michalina Dąbrowska, III Janusz Lemański. Wyróżnienia otrzymali: Marta Dembek, Amelia Gorczyca, Martyna Kłosowska, Martyna Mazurkiewicz, Julia Witkowska i Sebastian Wyrwiński. Tego samego dnia dorośli uczestniczyli w warsztatach rękodzieła artystycznego. W ostatnim dniu Tygodnia Bibliotek odbył się konkurs pięknego czytania dzieł Henryka Sienkiewicza o tytuł „Mistrza pięknego czytania”. W konkursie wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. Pawła Nowakowskiego w Dłutowie, Zespołu Szkół im. króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku i Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lidzbarku. Konkurs został ogłoszony w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza. Zadaniem uczestników było przeczytanie wybranego wcześniej fragmentu dowolnego utworu noblisty.

Najchętniej czytano: "W pustyni i w puszczy", "Quo vadis", "Latarnika", "Ogniem i mieczem" i "Pana Włodyjowskiego". Nie zabrakło także "Krzyżaków" i "Janka Muzykanta".

XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zakończyły warsztaty twórcze z książką dla dzieci „Zabawa w maga”. W obchody Tygodnia Bibliotek włączyły się także Filie Biblioteczne, które przygotowały atrakcyjne spotkania. Filia Biblioteczna w Wąpiersku zorganizowała zajęcia plastyczne „Szkice kredą”, pogadankę „Biblioteka inspiruje czy zgadzacie się?”, spotkanie dla dzieci „Rozwijanie przez czytanie” oraz zajęcia plastyczno-edukacyjne „Biblioteka inspiruje – kim będę gdy dorosnę ?”. Filia Biblioteczna w Bryńsku zaś wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej zorganizowała nocne czytanie pod tytułem "Czytanie do podusi". Jak widać dziś biblioteki mają dużo do zaoferowania i inspirują nie tylko do czytania książek.

Edyta Marszak, Kustosz MGBP w LidzbarkuCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages