Czwartek, 29 października 2020. Imieniny Angeli, Przemysława, Zenobii

Zmarł Zbigniew Rzeszutko (1939- 2016)

2016-08-07 13:01:49 (ost. akt: 2016-08-07 13:09:59)

Autor zdjęcia: archiwum SDKS

Z wielkim żalem przyjęliśmy informację o odejściu Zbyszka Rzeszutko. Przychodzi nam pożegnać się z naszym serdecznym przyjacielem ze Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa, poetą i felietonistą Zbyszkiem Rzeszutko z Lidzbarka - informuj przewodnicząca SDKS Renata Buczyńska.

Zobacz także: Anna Cieślak pięknie czytała wiersze Zbigniewa Rzeszutko [film, zdjęcia] Anna Cieślak pięknie czytała wiersze Zbigniewa Rzeszutko [film, zdjęcia] 10 lipca na plenerowej scenie nad małym jeziorkiem przy ul. Garbuzy w Lidzbarku zainaugurowano cykl letnich spotkań z poezją pod nazwą Powiatowe Wieczory...
Zobacz także: Twórczość Zbigniewa Rzeszutko. Powiatowe Wieczory z Poezją Twórczość Zbigniewa Rzeszutko. Powiatowe Wieczory z Poezją Kolejne spotkanie w ramach Powiatowych Wieczorów z Poezją odbyło się w niedzielę (20 lipca). Utwory poety z Lidzbarka Zbigniewa Rzeszutko prezentowała...

- Kto go poznał, ten wie, że była to niezwykle serdeczna i ważna dla naszej społeczności postać. Wielu z nas poznało go dopiero w Kuźni. Był niemal na wszystkich tak licznych spotkaniach DKS. Zawsze miał w zanadrzu nowy piękny i często pouczający wiersz lub opowiadanie. Uważnie przysłuchiwał się też temu, co przedstawiają w swoich utworach inni.

Był człowiekiem mądrym, pełnym wewnętrznego spokoju i rozwagi, a jednocześnie przyjacielskim, serdecznym i umiejącym żartować. Felietony, które pisał o codziennym życiu mieszkańców Lidzbarka co prawda nie dotarły jeszcze jako publikacja do rąk czytelników, ale mamy nadzieję, że kiedyś tak się stanie, bo to ważna lektura nie tylko dla tamtejszej społeczności, ale można powiedzieć, że zawierająca obserwacje życia i problemów mieszkańców tożsame dla każdej innej miejscowości w naszym regionie.

To był wspaniały człowiek, nawet dla tych, którzy znali go krótko miał wiele serdeczności i poświęcał im swoją uwagę. To wielka strata dla naszego Stowarzyszenia. Jeszcze w tym roku w lipcową niedzielę aktorka Anna Cieślak nad małym jeziorkiem w Lidzbarku przedstawiała jego poezję, której mieliśmy możliwość posłuchać.

A wcześniej z ciepłem w sercu po spotkaniu z nim i jego wierszami wracała do domu Lidia Sadowa. Pamiętamy jego występy na scenie np. podczas przedstawienia na Dzień Kobiet, gdzie z taką otwartością i tak przekonująco wierszem opowiadał o uczuciu do ukochanej Małżonki Ewy.
Będziemy o Tobie pamiętać, Zbyszku.
Będzie nam Ciebie brakować...

W imieniu Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa kondolencje Rodzinie składa Renata Buczyńska


Dla przypomnienia:

Zbigniew Rzeszutko urodził się 15.04.1939 w podrzeszowskiej wsi Łukawiec. 

Do przejścia na emeryturę w roku 2005 pracował jako doradca technologiczny i ekonomiczny rolników powiatu działdowskiego.
Wiersze poety ukazały się w publikacjach indywidualnych Różnorodnie i kolorowo oraz w ramach Portfela Literackiego zbiorek poetycki To i owo. Twórczość Zbigniewa Rzeszutko można też znaleźć w wydawnictwach zbiorowych m.in.:
Tam gdzie rodzą się wiersze - działdowski almanach poezji r. 2013
Zbliżenia 3 - mławsko-działdowski almanach poetycki, r. 2013
Vigusiowa kuźnia słowa - wiersze i bajeczki dla dzieci, r. 2015
Działdowo „… miasto moje a w nim” r. 2016
W 2016 r. ukazała się wspólna publikacja Ewy i Zbigniewa Rzeszutko pt. Lidzbark w obrazach historią i słowem lekko powiązanych.
To również autor ponad 100 felietonów i artykułów publikowanych w prasie lokalnej, czasopismach fachowych wojewódzkich i krajowych ( pseudonim „Zielony” zapewne znany jest mieszkańcom Lidzbarka). 

Brał udział w ogólnopolskim konkursie na pamiętniki doradców i otrzymał za nie wyróżnienie - rok 2009. 

Był członkiem Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Lidzbarka „Wrota Mazur” i wieloletnim prezesem tego stowarzyszenia).

Często uczestniczył w pracach Jury konkursów poetyckich czy recytatorskich. Był znanym społecznikiem. Prywatnie człowiek niezwykle serdeczny i emanujący życzliwością i optymizmem, budujący i pielęgnujący dobre relacje międzyludzkie.
Człowiek wielkiego formatu i dobrego serca.

Należał do Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa.


​Renata Buczyńska, SDKS


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wiesław #2042309 | 213.199.*.* 7 sie 2016 20:59

  Wódka z nim zawsze smakowała słodko. Spoczywaj w spokoju.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages