Niedziela, 25 października 2020. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora

Przynosimy chleb wypieczony z mąki tegorocznego ziarna [zdjęcia]

2016-08-30 17:23:06 (ost. akt: 2016-08-31 09:36:55)

Autor zdjęcia: archiwum MGOK

W ostatnią niedzielę wakacji w Starym Dłutowie odbyło się tradycyjne Święto Plonów, czyli powiatowo-gminne dożynki.

Wydarzenie to charakteryzowało się barwną różnorodnością, zapewnioną przez programy: oficjalny, wystawienniczy oraz kulturalno-rozrywkowy – dając doskonałą zabawę dla każdego, kto odwiedził tego dnia urokliwy plac w sąsiedztwie parku pałacowego. Wspomnijmy ten piękny czas obfitości i wspaniałej pogody, Święto Plonów które było podziękowaniem dla wszystkich ciężko pracujących w polu – co podkreślił otwierając wydarzenie, burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

Zobacz także: Dożynki Gminno-Parafialne w Skurpiu Dożynki Gminno-Parafialne w Skurpiu W Skurpiu odbyły się dożynki Gminno-Parafialne, udział wzięły wsie z gminy Płośnica i z gminy Działdowo.
Zobacz także: II Działdowski Jarmark Antyków, Rękodzieła i Zdrowej Żywności zakończony sukcesem [zdjęcia, film] II Działdowski Jarmark Antyków, Rękodzieła i Zdrowej Żywności zakończony sukcesem [zdjęcia, film] Koncerty, pyszne jedzenie, kolorowe stragany i wystawa samochodów z czasów PRL-u i nie tylko - to wszystko można było zobaczyć, spróbować i kupić podczas...
Zobacz także: Pożegnanie księdza Marcina Sokołowskiego [zdjęcia, film] Pożegnanie księdza Marcina Sokołowskiego [zdjęcia, film] W piątek (26 sierpnia) odbyła się Msza Św. dziękczynna podczas, której ks. Marcin Sokołowski pożegnał się parafianami.

Dożynki w Dłutowie odbywały się zarówno na poziomie powiatowym jak i gminnym, toteż stały się okazją do spotkania urzędników pełniących najwyższe funkcje w regionie — mówi Katarzyna Borowska, dyrektor domu kultury w Lidzbarku. — Obok gospodarza Lidzbarka na Święcie Plonów byli obecni m.in. starosta i wicestarosta działdowski, wójtowie powiatu działdowskiego, burmistrz Działdowa, przewodniczący rad - powiatowych, miejskich i gminnych, radna sejmiku województwa, radni, sołtysi.

Dłutowskie dożynki zaszczycili swoją obecnością również: komendanci powiatowi policji w Działdowie i Lidzbarku, komendant powiatowy straży pożarnej w Działdowie i prezes lidzbarskiej OSP, a także – koła łowieckie: "Dzik", "Szarak", "Świt", przedstawiciele KRUSu i lidzbarskiego oddziału ODR. Nie zabrakło także księży z: Lidzbarka, Starego Dłutowa, Kiełpin i Wąpierska.

Święto Plonów rozpoczęła uroczysta Msza Święta w miejscowym neogotyckim kościele, zaś po jej zakończeniu barwny korowód dożynkowy udał się na plac sąsiadujący z dłutowską szkołą podstawową i gimnazjum — dodaje pani Katarzyna. — Na przybyłych gości czekały już stoiska przygotowane przez lokalne sołectwa, instytucje oraz prywatnych wystawców, gdzie można było chociażby skosztować specjałów regionalnej kuchni. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli zaś zażyć atrakcji w sporych rozmiarów parku rozrywki. Najbardziej wyczekiwane punkty programu odbywały się natomiast na pięknie udekorowanej scenie – były to wręczenie nagród dla najlepszych rolników w regionie, konkursy na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy oraz najładniejsze stoisko, a także występy zespołów muzycznych.

Nagrody dla najlepszych rolników w gminie Lidzbark odebrali: Tomasza Brdak (Nowy Dwór), Aldona Maciejewska (Wawrowo), Jakub Gutowski (Wąpiersk), Krzysztof Szczepański (Jeleń).

W konkursie na najładniejszy wieniec (rzeczywiście, te dzieła były imponujące) nagrodzono: Nick (pierwsze miejsce), Narzym i Zdrojek (pozostałe miejsca). Wyróżnienia za udział otrzymały miejscowości: Iłowo-Osada, Adamowo, Stare Dłutowo, Wąpiersk i Koty. W konkursie na najładniejsze stoisko dożynkowe nagrodzono: Stare Dłutowo (pierwsze miejsce), Wąpiersk i Bryńsk (miejsca pozostałe), wyróżniono zaś prace z Wronki i Nowego Dworu.

— Część artystyczna Święta Plonów była zróżnicowana i dostosowana do preferencji odbiorców w różnym wieku i o odmiennych gustach muzycznych — mówi Katarzyna Borowska. — Na scenie w Dłutowie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Lidzbarka pod batutą Grzegorza Orłowskiego, zespoły ludowe: "Ach te baby" z Dłutowa, "Jarzębinki" z Małego Łęcka Dworu, a także goście z dalszych regionów Polski – "Berklejdy" i "Łysozianie". Zabawę do północy w rytmie muzyki tanecznej zapewniła gwiazda wieczoru grupa "Exclusive".

oprac. mcz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages