Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Kolejne spotkanie z cyklu „Opowieści o podróżach” - Afganistan

2016-10-02 20:46:25 (ost. akt: 2016-10-02 12:09:35)

Autor zdjęcia: Edyta Marszak

W środę, 28 września, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Opowieści o podróżach”.

Zobacz także: Motocykliści na plaży. VIII Zjazd Miłośników Yamahy Virago [zdjęcia] Motocykliści na plaży. VIII Zjazd Miłośników Yamahy Virago [zdjęcia] Lidzbark oraz pobliskie Piaseczno gościły motocyklistów przybyłych z różnych stron Polski na VIII Zjazd Miłośników Yamahy Virago zorganizowany przez społeczność...

Gościem wrześniowego spotkania był Marcin Wyrostkiewicz, który zabrał przybyłych gości w niecodzienną podróż do Afganistanu i opowiadał o trudach, przeżyciach i emocjach towarzyszących mu w czasie misji bojowej na IX zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Afganistan - państwo śródlądowe położone w Azji Środkowej ze stolicą w Kabulu. Graniczy z Chinami, Pakistanem, Iranem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Tadżykistanem. Ponad 4/5 powierzchni kraju zajmują góry. Klimat surowy i mroźny, w górach średnie temperatury stycznia spadają do -15 stopni C, a w lipcu rzadko przekraczają 0 stopni C. Lata najcieplejsze na pustynnych obszarach na południu, powyżej +22 stopnie C.

Afganistan należy do najsłabiej rozwiniętych gospodarczo państw świata. IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie trwała od kwietnia do października 2011 roku. Ponad 2,5 tys. Polskich żołnierzy, wśród nich pan Marcin, odbywało służbę stabilizacyjną w prowincji Ghazni, Quarabah, Ariana, Giro i Warrior.

Opowieść snuła się wokół codziennego życia w bazie, wyjazdach na patrole i sprzęcie wojskowym. Pojawiały się również trudne tematy i powracające wspomnienia wybuchów, rannych i śmierci przyjaciół. Emocje jakie towarzyszyły każdemu wyjazdowi na patrol nadal wywołują głębokie poruszenie. Pan Marcin ujawniał także informacje, które często pomijane były w mediach.

Afganistan to kraj piękny, odmienny kulturowo i klimatycznie, pozostanie we wspomnieniach jako miejsce konfliktu zbrojnego.


Edyta Marszak
MGBP w Lidzbarku
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages