Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

XXV Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy [zdjęcia]

2017-05-22 09:16:20 (ost. akt: 2017-05-22 09:27:42)

Autor zdjęcia: archiwum Gimnajzum nr 1 w Dzialdowie

Sprawdzenie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków i zdarzeń, których czasami jesteśmy świadkami miały na celu przeprowadzone 12 maja na terenie miasta Lidzbark, Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy.

Zobacz także: British House w wiosennej odsłonie British House w wiosennej odsłonie W Szkole Podstawowej nr 3 w Działdowie odbyła się 4 edycja konkursu SPRING TOURNAMENT organizowanego we współpracy ze szkołą języków obcych British House...


Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Działdowie już po raz XXV był organizatorem mistrzostw. Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie szkół i młodzieży udziałem w konkursie. Stanowiło to dla nas wielkie wyzwanie logistyczne.

Rekordowe mistrzostwa
Do mistrzostw zgłosiło się łącznie 19 drużyn z całego Powiatu Działdowskiego. Przed zawodami wycofał się jeden z zespołów. Łącznie w mistrzostwach udział wzięło 183 uczniów, opiekunów, pozorantów, członków komisji sędziowskich i zaproszonych gości. Pod tym względem były to rekordowe mistrzostwa.

Zadnia trudne. ale ciekawe
Drużyny sprawdzały swoje umiejętności na czterech stacjach, gdzie trzeba było udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym w różnych sytuacjach. Oceniane były: omdlenie, podejrzenie zawału serca, zakrztuszenie, porażenie prądem, przywracanie akcji serca czy radzenie sobie z drobnymi urazami. Wiedza teoretyczna o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej i historii PCK była sprawdzana w formie testów na V stacji. Oceny poprawności wykonywania czynności przez drużyny dokonywała komisja złożona z zawodowych ratowników, ratowników WOPR, policjantów, strażaków, specjalisty w zakresie bhp i instruktora pierwszej pomocy PCK. Po raz pierwszy uczestnicy na stacji "Relax" mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Pożarnictwa przy OSP w Lidzbarku. W rolę poszkodowanych wcielała się już tradycyjnie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Działdowie. Komisja sędziowska po podliczeniu punktacji ogłosiła zwycięzców mistrzostw w poszczególnych kategoriach:

Nagrodzeni, wyróżnieni
W kategorii szkoły podstawowe: I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 z Działdowa (201 pkt), II miejsce - Szkoła Podstawowa z Narzymia (195 pkt.), a III miejsce - Szkoła Podstawowa z Koszelew (191 pkt),
W kategorii szkoły gimnazjalne: I miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 z Działdowa (222 pkt.), II miejsce - Gimnazjum z Narzymia (218 pkt.) zaś III miejsce - Gimnazjum z Rybna (217 pkt).
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce zajął Zespół Szkół nr 1 z Działdowa (224 pkt.), który będzie nas reprezentował na etapie okręgowym mistrzostw w Olszynie, II miejsce zajął Zespół Szkół Zawodowych z Iłowa - Osady (223 pkt.), zaś III miejsce - Liceum Ogólnokształcące w Rybnie (215 pkt).
Wręczono również nagrodę za najładniejszy jednolity strój, otrzymała ją drużyna ze Szkoły Podstawowej w Rumianie.
Wszystkie drużyny i uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe pocieszenia oraz podziękowania. Wyróżnienia wręczali: wicestarosta Marian Brandt ze Starostwa Powiatowego w Działdowie, burmistrz Miasta i Gminy Lidzbark - Maciej Sitarek i prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Działdowie - Jerzy Giezek.

Wszyscy jesteśmy zwycięzcami
A tak naprawdę wszyscy jesteśmy zwycięzcami. Dla każdego z nas oznacza to, że mamy szansę na uratowanie i bycie uratowanym przez kogoś, kto nie boi się podjąć udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodzież biorąca udział w mistrzostwach na pewno temu zadaniu sprostała, nie mamy co do tego wątpliwości. Dla uczestników mistrzostw, w wolnym czasie przygotowano ciepły posiłek, pieczywo, słodkie bułki oraz napoje.

Serdecznie dziękujemy
Oddział Rejonowy PCK w Działdowie dziękuje za wsparcie finansowe Starostwu Powiatowemu w Działdowie oraz burmistrzowi Miasta i Gminy Lidzbark, za współorganizację: Komendzie Powiatowej Policji w Działdowie, Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Działdowie, SPZOZ Szpitalnemu Oddziałowi Ratunkowemu w Działdowie, instruktorowi pierwszej pomocy PCK - Ireneuszowi Dobrzynieckiemu, Janowi Jędrychowskiemu, naszym SIM-om z Działdowskiej Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych, pozorantom ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Działdowie, dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego w Lidzbarku, kustoszowi Muzeum Pożarnictwa przy OSP w Lidzbarku i wszystkim opiekunom drużyn i młodzieży, biorącej udział w mistrzostwach.


Joanna Derbin, Jerzy Giezek
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Hjj #2250088 | 176.103.*.* 22 maj 2017 12:36

    Od października ustawa dezubekizacyjna wchodzi w życie. Co pan na to Panie prezesie?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages