Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dłutowie [zdjęcia]

2018-03-02 10:43:33(ost. akt: 2018-03-02 10:54:30)

Autor zdjęcia: Zbigniew Margalski​

W czwartek 1 marca w Szkole Podstawowej w Dłutowie zorganizowana została uroczystość upamiętniająca tych ludzi, by młode pokolenie rozumiało znaczenie ich czynów, by ich ofiara nie była zapomniana.
W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. Upamiętnia on żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu wojny z Niemcami, kontynuowali walkę z interwencją sowiecką i narzuconą siłą władzą komunistyczną. Za tą działalność płacili najwyższą cenę – własne życie. Ginęli w walce, mordowani w więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa. Do dziś nie są znane miejsca pochówków wielu z nich.

Uroczystość w Szkole Podstawowej w Dłutowie składała się z dwóch części: pierwsza to montaż słowno - muzyczny poświęcony walczącym żołnierzom, w tym lokalnemu bohaterowi - Pawłowi Nowakowskiemu, natomiast druga to koncert pieśni patriotycznych.
Jednocześnie to święto otwiera w naszej szkole cały cykl imprez z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spotkanie społeczności szkolnej uświetnili zaproszeni goście: Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek, siostrzeniec Pawła Nowakowskiego Patrona istniejącego do ubiegłego roku gimnazjum Jan Sadowski, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Judyta Bagniewska, ksiądz Krzysztof Kowalski proboszcz dłutowskiej parafii, Rada Rodziców z przewodniczącą Agatą Sową, nauczyciele emeryci, przedstawiciele samorządu terytorialnego, sołectwa, sołtysi okolicznych miejscowości oraz lokalna społeczność .

Lidia Zastawna


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jan #2452668 | 31.0.*.* 2 mar 2018 18:29

    Panu nowakowskiemu po wojnie dobrze się powodziło. Wspomagał komunistyczną gospodarkę poprzez funkcję prezesa spółdzielni mleczarskiej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5