Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Noc Świętojańska w Klonowie

2018-06-29 14:00:00 (ost. akt: 2018-06-29 10:52:15)
Uczestnicy Nocy Świętojańskiej w Klonowie

Uczestnicy Nocy Świętojańskiej w Klonowie

Noc Świętojańska w Klonowie zainaugurowała wakacje w gminie Lidzbark. Nawet chmury, które na chwilę zasłoniły letnie słońce nad sołectwem, nie obniżyły frekwencji gości. Atrakcji nie zabrało i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Ci, którzy zdecydowali się wziąć udział w festynie na pewno nie żałowali. Liczne konkursy, zabawy, znakomita oferta gastronomiczna i niepowtarzalna, serdeczna atmosfera zrekompensowały chwilowe niedogodności aury.

Najmłodsi jak zwykle bawili się znakomicie korzystając z licznych atrakcji. Dmuchany zamek, wielka zjeżdżalnia, zabawa w kulkach, Welex, przejażdżki konne, wóz strażacki, lody i słodkości, konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowane zostały dla milusińskich. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria. Nie zabrakło muzyki, humoru i konkursów dla wszystkich przygotowanych przez animatorów Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Pomimo chmur i przelotnych opadów deszczu, uczestnicy od najmłodszych do najstarszych dobrze bawili się do późnych godzin nocnych. Już teraz zapraszamy na kolejny festyn za rok!


(IP)

Noc Świętojańska zwyczajowo nazywana jest także wigilią św. Jana. Narodziła się z tradycji chrześcijańskiej i obchodzona est w nocy z 23 na 24 czerwca. Jej wprowadzenie było próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. W naszym kraju obchodzona jest tzw. Sobótka czyli noc Kupały. przypada ona jednak w innym dniu. Noc Kupały wywodzi się obrządku z czasów pogańskich. Zwany jest również sobótką
Obchodzi się go w czasie przesilenia letniego słońca, które zwykle (również w tym roku) przypada na noc z 21/22 czerwca. Jest to jednocześnie najkrótsza noc w roku. Na Warmii i Mazurach zwiemy ją palinocką. natomiast na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość ta nazwana jest sobótką lub sobótkami. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages